Wywiad z prof. Barrym Zuckermanem

Wywiad z prof. Barrym Zuckermanem, lekarzem pediatrą, który zapoczątkował rozdawanie książek w gabinetach pediatrycznych w USA. Wywiad prowadzi prezes Fundacji Powszechnego Czytania Maria Deskur.

O AKCJI

Książka na receptę. recepta na sukces

W wybranych przychodniach zdrowia ruszyła akcja społeczna, organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania pod nazwą „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Podczas wizyt kontrolnych w poradniach dzieci zdrowych lekarze neonatolodzy, pediatrzy oraz pielęgniarki i położne będą zalecać rodzicom czytanie dziecku od pierwszych dni życia, wręczając przy tym  „receptę” oraz tłumacząc, że czytanie ma wpływ na zrównoważony rozwój dziecka i jego szanse na sukcesy w przyszłości.

Pomysł wzorowany jest na mechanizmach sprawdzonych w innych krajach. 20 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli dosłownie przepisywać czytanie na receptach. Po kilku latach wyniki rozwojowe dzieci pod taką opieką zauważalnie wzrosły – ponad średnią. Udowodniono tym samym, że polecanie codziennego czytania dzieciom przynosi skutek. Dla rodziców lekarz neonatolog, pediatra, pielęgniarka czy położna to ogromne autorytety. Ich zalecenie jest skuteczniejsze niż inne formy przekonywania.

Każde dziecko powinno mieć szansę na rozwój i sukcesy w przyszłości. Poprzez głośne czytanie nie tylko poszerza się zakres słownictwa, ale też ma to pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny.

Projekt jest przygotowany w oparciu o szerokie porozumienie środowisk promujących czytanie i autorytety merytoryczne. Partnerem projektu jest Medycyna Praktyczna, wydawnictwo znane i cenione w środowisku lekarskim za pełen profesjonalizm. W styczniowym numerze czasopisma Medycyna Praktyczna – Pediatria 1/2019 ukazał się artykuł dr Agnieszki Lelek, dr Katarzyny Migdał i dr Jacka Mrukowicza podsumowujący stan badań nad wpływem czytania dzieciom na ich rozwój na świecie. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Rzecznik Praw Dziecka. Akcję wspierają Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa. Wspierają nas także organizacje zagraniczne, które z sukcesami przeprowadziły podobne akcje w swoich krajach: Reach Out and Read z USA, Booktrust z UK oraz Stiftung Lesen z Niemiec.

Przywykliśmy uznawać temat promocji czytelnictwa za obszar zainteresowania ludzi wyłącznie z kręgu wydawniczo-kulturowego. A przecież, sprawa upowszechnienia czytania jest kluczową kwestią dla rozwoju naszego kraju, jego gospodarki, myśli naukowej, czy innowacyjności. Projekt „Książka na receptę. Recepta na sukces”, to pierwszy krok w stronę zaangażowania w promocję czytania  zupełnie innej grupy profesjonalistów niż dotychczasowe.

Więcej o Fundacji Powszechnego Czytania na fpc.org.pl

Artkuł "Czytelnik od kołyski"  na mp.pl

Podsumowanie pilotażu akcji prowadzonego od lutego do czerwca 2019.

Pobierz materiały o akcji
DO POBRANIA

Logotypy akcji

Pobierz logotypy
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial