Nasi Ambasadorowie

Katarzyna Bonda
Katarzyna Bonda

Opowieści niosą całą mądrość tego świata. Dzięki nim się przeistaczamy, uczymy nowych rzeczy, przerabiamy traumy, precyzujemy marzenia, nabieramy odwagi, walczymy o swoje... Książka to przedmiot magiczny i jedna z piękniejszych ozdób naszych domostw. Ich wybór zaś to sprawa niezwykle intymna. Wystarczy rzucić okiem na biblioteczkę danego człowieka, sprawdzić, co czyta i już wiesz o nim wszystko!

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce; wydawana w 14 krajach poza Polską. (fot. Kasia Turczyńska)
Ałbena Grabowska
Ałbena Grabowska

Jako neurolog przepisuję wszystkim od lat 0 do 100 czytanie co najmniej przez godzinę dziennie, a rodzicom czytanie z dzieckiem już od pierwszych dni życia. Książki mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Pod wpływem historii w nich zawartych, uruchamiają się nowe połączenia nerwowe, wydziela się więcej serotoniny, poprawia nastrój i koncentracja uwagi. Rozwija się także intelekt oraz inteligencja emocjonalna. Recepta na czytanie to recepta na sukces w każdej dziedzinie. Czytajmy dziecku i z dzieckiem od pierwszych dni życia!

Pisarka, neurolog i epileptolog, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. (fot. Wojtek Olszanka)
Grzegorz Kasdepke
Grzegorz Kasdepke

Gdybyśmy wyobrazili sobie czytanie jako coś do jedzenia, na pewno byłoby w sklepikach ze zdrową żywnością. Jedzmy więc, łamiąc wszelkie zasady dietetyczne: dużo, łapczywie, między posiłkami, także późną nocą! Oczywiście napuchniemy od wyobraźni, empatii i zrozumienia świata - ale te akurat kalorie są dla naszego zdrowia niegroźne.

Autor ponad 50 książek dla dzieci; laureat kilkunastu nagród, Kawaler Orderu Uśmiechu.
Zofia Stanecka
Zofia Stanecka

Czytanie uczy empatii, otwiera na świat i ludzi. Dzięki czytaniu wychodzimy z własnej głowy i poznajemy rzeczywistość widzianą oczami drugiego człowieka. Czytanie jest tak naprawdę rozmową, relacją: z autorem i jego bohaterami. Czytanie to spotkanie z kimś różnym ode mnie i szansa na zobaczenie świata jego oczami. 

Wspieram akcję "Książka na receptę", bo wierzę, że dzięki czytaniu możemy stawać się lepszymi ludźmi, wrażliwymi na świat i ludzi. Wspieram, bo wierzę w wartość bycia blisko dziecka w czasie czytania i odkrywania razem z nim świata dzięki książkom. 

Jedna z najpopularniejszych twórczyń (i twórców) dla dzieci; autorka bestsellerowej serii „Basia”, tolkienistka, wielbicielka Narnii, Star Wars i Bollywoodu. (fot. Maria Bernat)
Maria Seweryn
Maria Seweryn

Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytanie pozwala mi zrozumieć drugiego człowieka, dostrzec inny punkt widzenia, wejść w siebie ale i nabrać do siebie dystansu. Wspieram akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces” bo życzę wszystkim dzieciom, by rozwijały się, rozumiały świat, ludzi i siebie – dzięki książkom, rozmowie i bliskości rodzica.

Aktorka, dyrektor Och-Teatru. (fot. Krzysztof Opaliński)
Magdalena Witkiewicz
Magdalena Witkiewicz

Akcja „Książka na receptę", to niezwykle cenna inicjatywa, a jej założenia są mi bardzo bliskie. Wierzę, że czytanie ma moc terapeutyczną, uzdrawiającą, ale przede wszystkim rozwija, pobudza wyobraźnię i daje radość. Książki uczą kochać rzeczy małe, poznawać nowe, oswajać nieznane. Czytanie dziecku, a później z dzieckiem, to także okazja na zbudowanie zdrowej, silnej więzi rodzinnej.

Magdalena Witkiewicz —autorka powieści obyczajowych, mistrzyni szczęśliwych zakończeń. Jej książki rekomendowane są w akcjach biblioterapii.
Joanna Olech
Joanna Olech

Szczerze i entuzjastycznie popieram akcję na rzecz czytania dzieciom! 

Rodzice CZYTAJĄCY są - w moim głębokim przekonaniu - bardziej kochani i bardziej kochający. Czas spędzony razem nad książką magicznie skleja rodzinne więzi, uśmierza konflikty, jest cudownie prostą formą wyrażania miłości. Ta sztuka udaje się nawet tym, których okazywanie uczuć peszy i zawstydza. 

Czytanie małym dzieciom kształtuje rodzinny obyczaj, który wywiera swój zbawienny skutek kiedy dzieci podrastają - czytanie podrostkom przydaje się w okresie nastoletniego buntu i hormonalnej burzy. To najszlachetniejszy rytuał, którego rangę nie sposób przecenić. To intymna, mądra rozmowa z udziałem niewidzialnego autora/autorki . 

Joanna Olech Pisarka, graficzka, krytyk literacki, twórczyni słynnych Miziołków i Pompona
Ewa Nowak
Ewa Nowak

Czytanie mnie uratowało. Kiedy miałam dziesięć lat, lekturą trzeciej klasy szkoły podstawowej była powieść Marii Jaworczakowej "Oto jest Kasia". Nie potrafiłam przeczytać ani jednego słowa z tytułu tej książki. Zapłakana wróciłam do domu i wtedy moja mama - nauczycielka - jako pierwsza zauważyła problem. Od tego dnia codziennie mi czytała. W autobusie, w parku, w poczekalni u lekarza, podczas kąpieli, przed snem i w czasie obiadu zawsze była z nami jakaś książka. Mama czytała, przytulała mnie, zadawała pytania, pozwalała rysować po naszych własnych książkach, opowiadała mi, jak inaczej mogły się skończyć przygody i... sama nie wiem kiedy, po prostu któregoś dnia umiałam czytać. Klasę ósmą ukończyłam z wyróżnieniem.

Ewa Nowak, psycholog, pedagog, publicystka, pisarka, twórczyni słynnej serii miętowej, autorka ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial