Nasi Ambasadorowie

Katarzyna Bonda
Katarzyna Bonda

Opowieści niosą całą mądrość tego świata. Dzięki nim się przeistaczamy, uczymy nowych rzeczy, przerabiamy traumy, precyzujemy marzenia, nabieramy odwagi, walczymy o swoje... Książka to przedmiot magiczny i jedna z piękniejszych ozdób naszych domostw. Ich wybór zaś to sprawa niezwykle intymna. Wystarczy rzucić okiem na biblioteczkę danego człowieka, sprawdzić, co czyta i już wiesz o nim wszystko!

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce; wydawana w 14 krajach poza Polską. (fot. Kasia Turczyńska)
Ałbena Grabowska
Ałbena Grabowska

Jako neurolog przepisuję wszystkim od lat 0 do 100 czytanie co najmniej przez godzinę dziennie, a rodzicom czytanie z dzieckiem już od pierwszych dni życia. Książki mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Pod wpływem historii w nich zawartych, uruchamiają się nowe połączenia nerwowe, wydziela się więcej serotoniny, poprawia nastrój i koncentracja uwagi. Rozwija się także intelekt oraz inteligencja emocjonalna. Recepta na czytanie to recepta na sukces w każdej dziedzinie. Czytajmy dziecku i z dzieckiem od pierwszych dni życia!

Pisarka, neurolog i epileptolog, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. (fot. Wojtek Olszanka)
Grzegorz Kasdepke
Grzegorz Kasdepke

Gdybyśmy wyobrazili sobie czytanie jako coś do jedzenia, na pewno byłoby w sklepikach ze zdrową żywnością. Jedzmy więc, łamiąc wszelkie zasady dietetyczne: dużo, łapczywie, między posiłkami, także późną nocą! Oczywiście napuchniemy od wyobraźni, empatii i zrozumienia świata - ale te akurat kalorie są dla naszego zdrowia niegroźne.

Autor ponad 50 książek dla dzieci; laureat kilkunastu nagród, Kawaler Orderu Uśmiechu.
Zofia Stanecka
Zofia Stanecka

Czytanie uczy empatii, otwiera na świat i ludzi. Dzięki czytaniu wychodzimy z własnej głowy i poznajemy rzeczywistość widzianą oczami drugiego człowieka. Czytanie jest tak naprawdę rozmową, relacją: z autorem i jego bohaterami. Czytanie to spotkanie z kimś różnym ode mnie i szansa na zobaczenie świata jego oczami. 

Wspieram akcję "Książka na receptę", bo wierzę, że dzięki czytaniu możemy stawać się lepszymi ludźmi, wrażliwymi na świat i ludzi. Wspieram, bo wierzę w wartość bycia blisko dziecka w czasie czytania i odkrywania razem z nim świata dzięki książkom. 

Jedna z najpopularniejszych twórczyń (i twórców) dla dzieci; autorka bestsellerowej serii „Basia”, tolkienistka, wielbicielka Narnii, Star Wars i Bollywoodu. (fot. Maria Bernat)
Maria Seweryn
Maria Seweryn

Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytanie pozwala mi zrozumieć drugiego człowieka, dostrzec inny punkt widzenia, wejść w siebie ale i nabrać do siebie dystansu. Wspieram akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces” bo życzę wszystkim dzieciom, by rozwijały się, rozumiały świat, ludzi i siebie – dzięki książkom, rozmowie i bliskości rodzica.

Aktorka, dyrektor Och-Teatru. (fot. Krzysztof Opaliński)
Magdalena Witkiewicz
Magdalena Witkiewicz

Akcja „Książka na receptę", to niezwykle cenna inicjatywa, a jej założenia są mi bardzo bliskie. Wierzę, że czytanie ma moc terapeutyczną, uzdrawiającą, ale przede wszystkim rozwija, pobudza wyobraźnię i daje radość. Książki uczą kochać rzeczy małe, poznawać nowe, oswajać nieznane. Czytanie dziecku, a później z dzieckiem, to także okazja na zbudowanie zdrowej, silnej więzi rodzinnej.

Magdalena Witkiewicz —autorka powieści obyczajowych, mistrzyni szczęśliwych zakończeń. Jej książki rekomendowane są w akcjach biblioterapii.