Książka na receptę

Książki znów docierają do dzieci!

Pandemia zelżała, wznawiamy działania! Dzięki współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda dzieci w wielu miastach w Polsce dostaną książki oraz receptę na czytanie! Tylko w lipcu ambulans Fundacji dotrze do 11 miast i przebada kilka tysięcy dzieci. Genialna akcja, dziękujemy za współpracę, kontynuujemy!

Rodzice, czytajcie i rozmawiajcie z dziećmi!

Dlaczego my, pediatrzy, powinniśmy zajmować się rekomendowaniem czytania? Bo czytanie i rozmowa z dzieckiem rozwijają mózg. Zajmujemy się prawidłowym rozwojem żołądka, serca czy płuc dzieci. Rozwój ich mózgu też powinien być obiektem naszej troski”

Te mocne słowa wypowiedział profesor Barry Zuckerman do 4500 polskich pediatrów zgromadzonych na konferencji „Jesień Pediatryczna”, organizowanej przez wydawnictwo „Medycyna Praktycznej”. Profesor Zuckerman od 30 lat promuje wśród lekarzy i personelu medycznego konieczność przepisywania, obok witamin, również recept na książki. Efekty jego pracy są porywające: w programie „Reach out and read” bierze udział ponad 32 tys. lekarzy i pielęgniarek mających pod opieką 4,7 mln dzieci w 6 200 placówkach w USA. Aby rozpocząć działanie projektu „Książka na receptę. Recepta na sukces” prof. Barry Zuckerman przekazał ze swoich prywatnych pieniędzy środki na zakup 5 tysięcy książek dla dzieci, które trafią do gabinetów lekarzy-pediatrów w całej Polsce.

Profesor Zuckerman podkreśla, że kontakt dziecka z czytającym mu rodzicem spełnia wiele ważnych funkcji: „Czytanie książek na głos wymaga spokoju, zatrzymania się w codziennym pośpiechu. Dziecko, nawet kilkumiesięczne, wyczuwa to i też się uspokaja. Napływające do niego słowa i kontakt rozpoczynają budowanie połączeń między neuronami w jego mózgu. Później, dzięki książkom, dziecko zaczyna się uczyć nazywać przedmioty, oswaja się z emocjami, zaczyna rozpoznawać litery, słowa – uczy się czytać, co pozwala na dalszą naukę. Udowodniono, że mózg człowieka rozwija się najszybciej w interakcji. Co więcej, za każdym razem, gdy czytamy dziecku na głos i z nim rozmawiamy, buduje się w nim poczucie własnej wartości, wzmacniają się więzi, budujemy jego kompetencje społeczne.”

Nie ma innego medium, które byłoby tak niesamowite jak książka. To tak naprawdę jedyne medium, które nie jest bierne.  Na tym polega magia literatury – ona nas przeistacza. Ma moc nie tylko terapeutyczną, ale i transformacyjną. Ja jestem w tym miejscu swojego życia, bo czytałam książki.  To nie jest tak, że ja planowałam bycie pisarką i że będę miała życie, takie, jakie mam. A mam piękne życie, bo mogę czytać i pisać książki. Nic innego nie robię. I szczerze to polecam.” – mówi Katarzyna Bonda, pisarka, ambasadorka projektu „Książka na Receptę. Recepta na sukces”. Wtóruje jej Grzegorz Kasdepke, również pisarz, i również ambasador projektu: „Kiedy rozmawiam z nauczycielami, z animatorami kultury o czytelnictwie, zawsze powtarzam, że jeżeli my, dorośli nie wychowamy czytelników Chotomskiej, nie będziemy mieli czytelników Szymborskiej. Od czwartku dodaję, że i Tokarczuk. Uważam, że czytanie książek jest zabawą dla chuliganów. Dla przyszłych marzycieli, odkrywców, wynalazców, dla niespokojnych duchów. Dla tych wszystkich, którzy będą zmieniali świat.

Czy chcemy, czy nie – najważniejszym wzorem dla dzieci są ich rodzice. A według badań Biblioteki Narodowej[1] odsetek dorosłych Polaków, którzy nie czytają książek ani żadnych dłuższych tekstów, jest alarmująco wysoki. Prawie 60% Polaków nie sięga nigdy po książkę (ani w formie papierowej, ani elektronicznej). Fundacja Powszechnego Czytania stawia sobie za cel wspieranie rodzin polskich w czytaniu.

Wizyta profesora Zuckermana w Polsce to dla nas ogromne wydarzenie. mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania – „Akcja „Książka na Receptę. Recepta na Sukces” wzorowana jest na jego sukcesach i badaniach. Jesteśmy wdzięczni, że polscy pediatrzy przyjęli pomysł z entuzjazmem – są przecież największymi autorytetami dla młodych rodziców. Ogromnie cieszymy się ze współpracy z Medycyną Praktyczną. Jesteśmy zachwyceni, że pani Zofia Małas, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zadeklarowała też wsparcie tej liczącej ponad 250 tys. osób grupy zawodowej. Liczymy, że do naszej kampanii przyłączą się również inne środowiska, w tym biznes, zwłaszcza że bardzo potrzebujemy wsparcia finansowego do zrealizowania tego projektu na rzecz lepszej przyszłości kolejnych pokoleń Polaków.”

Prof. Barry Zuckerman wziął również udział w szeregu spotkań z nauczycielami, aktywistami, przedstawicielami NGOs i instytucji państwowych. Pytany, jak udało mu się przekonać do swojego pomysłu cały kraj, odpowiadał. „Kiedy zaczynałem, tylko kilku lekarzy dołączyło się do mnie. Ale bardzo szybko okazało się, że rodzice i dzieci wychodzący z naszych gabinetów są uśmiechnięci. Udowodniliśmy też, że wspólne czytanie realnie wpływa na rozwój mózgu. Nawet sceptykom trudno było z tym dyskutować. Jeśli Polska, zgodnie z wizją decydentów, ma być krajem innowacyjnej gospodarki, odkryć naukowych i ojczyzną najwyższej klasy ekspertów, już dziś powinna zainwestować we wsparcie rodziców w czytaniu dzieciom. To doskonały pierwszy krok w drodze do sukcesu.”

[1] https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3413-38%25-polakow-czyta-ksiazki.html

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Barryego Zuckermana, organizowany we współpracy ze Szkołą Edukacji i Uniwersytetem Warszawskim pt. „Kluczowa rola czytania i rozmowy z dzieckiem dla jego sukcesu w szkole”. Wykład odbędzie się 11 października br. o godz. 13.00 w siedzibie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, Aula C, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Wstęp wolny.

Profesor Barry Zuckerman w Polsce!

Założyciel Fundacji Reach Out nad Read w USA, pomysłodawca zalecania czytania dzieciom przez lekarzy pediatrów prof. Barry Zuckerman na zaproszenie Fundacji Powszechnego Czytania i Medycyny Praktycznej gości w Polsce. Prof. Zuckerman wygłosił wykład inauguracyjny dla uczestników konferencji “Jesień Pediatryczna” w Krakowie, spotkał się z lekarzami na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz personelem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika. W swoich wystąpieniach prof. Zuckerman bardzo podkreślał rolę lekarzy i pielęgniarek w przekazywaniu rodzicom wiedzy o tym, w jaki sposób zaangażować dziecko we wspólne czytanie i rozmowę. Na początku października profesor odwiedzi Warszawę, gdzie także odbędzie szereg spotkań z ludźmi, którzy mają wpływ na sytuację czytelnictwa w Polsce.

„Książka na receptę” najlepszym pomysłem na promocję czytelnictwa!

Jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i pan Konstanty Przybora przyznało nagrodę główną „Zwyrtała” – za najlepszy pomysł promujący czytanie ex-aequo Pani Marii Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę” oraz Pani Edycie Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie  za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze”. Konkurs organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019.

Jury doceniło „Książkę na receptę” jako skuteczny pomysł na wprowadzenie na stałe w praktykę lekarską, pielęgniarską i położniczą rekomendacji codziennego czytania z dzieckiem od urodzenia.

„Wyniki badań klinicznych sugerują, że dzieci, których rodzice przestrzegali takiego za

lecenia lekarskiego:

– mają większe bierne i czynne kompetencje językowe – ich rozwój językowy jest szybszy,

– prędzej rozwijają kompetencje społeczne – umiejętność zabawy (także z innymi dziećmi) i radzenie sobie z lękiem separacyjnym,

– mają większą zdolność skupienia uwagi i szybciej osiągają gotowość szkolną,

– rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję” – przekonuje dr n. med. Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny Medycyny Praktycznej.

 Z kolei Maria Deskur mocno podkreśla wagę problemu, w wywiadzie dla NGO.pl powiedziała:

„Każdy z nas powinien być zainteresowany tym, by poziom czytelnictwa w Polsce wzrósł. To problem cywilizacyjny i jeśli nie zrobimy wysiłku, by go rozwiązać, to się po prostu bardzo źle skończy. […] Jeżeli pozwoli się, by społeczeństwo podzieliło się na tych, co czytają, i tych, którzy korzystają tylko ze smartfonów, to rozmowa między obiema grupami będzie bardzo trudna. Tym bardziej, że jedna z nich będzie mieć umiejętności manipulowania drugą. Tak więc każdy odpowiedzialny człowiek powinien chcieć zaangażować się w promocję czytelnictwa.”

 Więcej na:

https://publicystyka.ngo.pl/deskur-bez-czytania-nie-ma-cywilizacji?fbclid=IwAR0XaGel9xf-7956AWDufRVB2t5FlwSiN8pC9XWURbTCuaXqmXIJkJ5xquU

Jesteśmy partnerem międzynarodowym Reach Out & Read!

Miło nam poinformować, że Fundacja Powszechnego Czytania, organizator akcji “Książka na receptę. Recepta na sukces” została miedzynarodowym partnerem Fundacji Reach Out & Read, działającej w USA. To własnie założciel ROR, prof. Barry Zuckerman był pomysłodawcą zalecania rodzicom czytania podczas wizyt kontrolnych z dziećmi. W USA program działa już 30 lat. W Polsce zaczęliśmy w lutym i jesteśmy już w prawie 50 różnych placówkach. Dzięki wsparciu ekspertów z ROR czujemy się silniejsi 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial